Ciekawe książki dla każdego

Szukasz książki na prezent? Chcesz poszerzyć swoje czytelnicze horyzonty? Sięgnij po nasze propozycje i wybierz jedną z tych ciekawych książek. Znajdziesz tu zarówno literaturę faktu, jak i książki fabularne. Zdecyduj, która z nich najbardziej do Ciebie przemawia i zanurz się w jeden z fascynujących światów.
„Rzecz o ptakach” Noah Strycker
Ptaki to zwierzęta, które od zawsze budzą w nas fascynacje. Niegdyś wierzono, że z ich wnętrzności można wywróżyć przyszłość, a dziś wielu fascynatów poświęca długie godziny na ich obserwowanie. Co jest jednak w nich tak fascynującego? O tym przeczytasz w „Rzeczy o ptakach” Noah Stryckera. Dowiesz się z niej m.in. Jakim sposobem ptaki wracają do domów z drugiego krańca świata, czy są samoświadome i czy potrafią tańczyć.
„Bestiariusz słowiański. Rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach” Paweł Zych
O ile mitologia grecka, a może nawet również nordycka, są nam relatywnie dobrze znane, nasze rodzime wierzenia ludowe pozostają dla większości z nas bardzo obce. „Bestiariusz słowiański. Rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach” Pawła Zycha pozwala lepiej zapoznać się z chociaż skrawkiem kultury słowiańskiej.
„Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?” Janina Bąk
Czy statystyka jest nudna? Na pewno nie w wydaniu Janiny Bąk. Statystyczka, blogerka i mówczyni w swojej książce „Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?” przedstawia setki ciekawostek dotyczących tego zagadnienia. Odpowiada na takie palące pytania jak: Ile trzeba zjeść czekolady, by dostać Nobla? Dlaczego koń i szop pracz nigdy nie dostali doktoratu? Czy język angielski powoduje zawały serca, a masło przedłuża życie? Czego statystyka nauczyła się od martwego łososia?
„Barbie i Ruth” Robin Gerber
Książka „Barbie i Ruth” przedstawia historię życia Ruth Handler, twórczyni najsłynniejszej lalki na świecie, czyli Barbie. Przedstawia jej dorastanie, zmagania, z jakimi spotkała się w życiu prywatnym, a także rozwój jej kariery. Z biografii jej twórczyni dowiesz się również więcej o jej największym dziele - Barbie. Poznasz lepiej jej historię i ewolucję.
„Dług jest dobry” Rafał Woś
Dla większości z nas jedyne skojarzenia z długiem są zdecydowanie negatywne. Dług to konieczne zło w najlepszym przypadku, a wstyd, świadectwo nieodpowiedzialności i coś rujnującego życie w najgorszym. Z taką perspektywą nie zgada się Rafał Woś, w „Dług jest dobry” odrzucając zarówno skrajny neoliberalizm jak i socjaldemokrację. Argumentuje, że historycznie dług napędzał rozwój i jest zjawiskiem koniecznym. Proponuje zmianę, której dług będzie centralnym mechanizmem. To zdecydowanie nietypowa perspektywa, z którą warto się zapoznać.
„Cztery żywioły magii” Aneta Jadowska, Milena Wójtowicz, Marta Kisiel, Magdalena Kubasiewicz
Fani polskich autorek fantastycznych nie mogą przegapić kolejnej antologii opowiadań Anety Jadowskiej, Mileny Wójtowicz, Marty Kisiel i Magdaleny Kubasiewicz „Cztery żywioły magii”. Każda historia związana jest z jednym żywiołem - wodą, powietrzem, ziemią i ogniem. To wspaniałe historie dla wszystkich entuzjastów urban fantasy. Z pewnością chętnie przeczytają o tajemniczej wichurze, serii dziwnych podpaleń w Krakowie, niebezpiecznej "rewitalizacji" lokalnego ryneczku i przygodzie na wyspie na Bałtyku.
„Lód” Jacek Dukaj
Nigdy nie poznasz drugiej takiej książki fantastycznej. „Lód” Jacka Dukaja pełen jest niezwykłych supernaturalnych zjawisk, alternatywnej nauki i historii. To książka, która przedstawia świat, w którym I wojna światowa nigdy nie wybuchła, a nad światem zapanowała nienaturalna zima. Jedną z osób, która może pomóc rozwiązać jej zagadkę, jest ojciec głównego bohatera, jednak lata temu zaginął na Syberii. Teraz Benedykt Gierosławki musi wyruszyć w podróż pociągiem transyberyjskim, by odkryć prawdę o świecie, prawdzie i ludzkiej naturze.
„Pi razy oko” Matt Parker
Czy matematyka może być zabawna dla przeciętnej osoby? Chciałoby się powiedzieć, że nie, ale Matt Parker w „Pi razy oko” zaprzecza tej tezie. Z jego książki dowiesz się, z jakimi – zabawnym, absurdalnymi, a czasami niestety i tragicznymi – pomyłkami wiążą się błędy matematyczne. Sięgnij po „Pi razy oko” jeśli interesuje Cię, jak matematyka odgrywa ważną rolę w naszych codziennych życiach, a przy tym szukasz lekkiej lektury.
„Czarnoksiężnik z Archipelagu” Ursula K. Le Guin
Ursula K. Le Guin to jedna z najwybitniejszych autorek fantastyki, zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Jej seria „Opowieści z Ziemiomorza”, którą otwiera „Czarnoksiężnik z Archipelagu”, powinna być pozycją obowiązkową dla każdego młodego czytelnika. W niej autorka wprowadza nas w niezwykły świat pełen magii, któremu jednak nie brak przywar. To opowieść o pokonywaniu własnych wad, dojrzewaniu i godzeniu się ze śmiercią – nie tylko swoją własną. Przekazuje uniwersalne przesłanie o tym, że im więcej ktoś ma władzy, tym większa odpowiedzialność spoczywa na jego barkach. Przestrzega również przed tym, do czego prowadzić może brak odpowiedzialności.
Miłej lektury!