Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Mówią Wieki – e-wydanie – 1/2021

BestsellerTANIEJ 5 %

1/2021

01.01.2021

01.01.2021

polski

Oficyna Wydawnicza "Mówią Wieki"

12304018

Ocena: 5 (4 oceniających) Oceń produkt

 • PDF
 • Dostęp online PDF

Opis

Mówią wieki” to miesięcznik historyczny, który ukazuje się nieprzerwanie od 1957 r. Naszą misją jest popularyzowanie historii w oderwaniu od bieżącej polityki i taniej sensacji. Od początku, aż do dziś redaktorami i autorami są głównie polscy i zagraniczni naukowcy – historycy i specjaliści z nauk pokrewnych. Nasza redakcja nadzoruje merytoryczną stronę tekstów, dba o przystępność języka i atrakcyjną oprawę graficzną. Kierujemy nasze publikacje do prawdziwych miłośników historii i tych, którzy naszą wiedzę chcą przekazać następnym pokoleniom.

W numerze:

Nr 1/21

27 października ubiegłego roku odeszła profesor Maria Bogucka, wybitna badaczka dziejów nowożytnej Polski, popularyzatorka historii, założycielka i pierwsza redaktor naczelna (1958–1978) Magazynu Historycznego „Mówią wieki”. Pierwszy numer naszego miesięcznika w 2021 roku dedykujemy Pani profesor Marii Boguckiej i to właśnie tekst Pani profesor pt. „Kobieta na wsi polskiej w XVI–XVIII wieku” otwiera styczniowe wydanie "Mówią wieki".

Ponadto w numerze przeczytacie:

Tomasz Skibiński pisze o Wrogach, innych, kłopotliwi sąsiedzi – Sydoniusza Apolinarego życie z barbarzyńcami

Emil Kalinowski opisuje Bezkrólewia w dawnej Polsce czyli „Państwo bez głowy” - Jeszcze niedawno cała Polska żyła wyborami prezydenckimi. Szczególnie przeżywano i komentowano przełożenie ich z powodu epidemii i brak konsensusu w sprawie ich terminu wśród elity politycznej. Dla Polaków to jednak nie pierwszyzna, gdyż w historii zdarzył się już taki przypadek – w 1572 roku. Ogólnie mamy długą i bogatą tradycję elekcyjności najważniejszej osoby w państwie, sięgającą nie tylko czasów

przedrozbiorowych, lecz nawet legendarnych.

W tekście Mateusza Łaniewskiego przeczytacie o polowaniu na czarownice w Bambergu, a jak pisał Henri Boguet „Na świecie jest ponad 1 800 000 czarownic i czarowników, którzy zawarli pakt z diabłem”

Henryk Fukś w tekście pt. Prostowanie okręgu i magia kwadratów opisuje historię Adama Adamandyma Kochańskiego. „Kochański był matematykiem, astronomem i wynalazcą, zajmował się również alchemią, filozofią, naukami humanistycznymi, a nawet językoznawstwem. Konstruował zegary i machiny, prowadził prace nad udoskonaleniem mechanizmów zegarowych, stworzeniem mechanicznej maszyny obliczeniowej oraz usiłował zbudować perpetuum mobile.

O chininie czyli lekarstwie, które „Ocaliło ludzkość” napisał Przemysław Nowogórski „W XVII wieku do Europy dotarła kora pewnego drzewa rosnącego w Andach Peruwiańskich. Robiony z niej proszek okazał się skutecznym lekiem antymalarycznym, który uratował życie milionom ludzi, stając się jednym z najdonioślejszych odkryć w dziejach ludzkości.”

14 kwietnia 1881 roku do miasta El Paso w stanie Teksas przybyła grupa silnie uzbrojonych Meksykanów. Szukali sprawiedliwości po śmierci trzech towarzyszy, którzy próbowali odnaleźć swoje skradzione bydło. Z pomocą przyszedł im stróż prawa Gus Krempkau. Postanowił rozpocząć śledztwo i obiecał odnaleźć sprawców.” O rewolwerowcach na Dzikim Zachodzie napisał Michał Rastaszański

Piotr Hac przybliża temat „stanów nadzwyczajnych” - Wiosną i latem ubiegłego roku odżyła w Polsce, nieco zapomniana, tematyka stanów nadzwyczajnych. W przestrzeni publicznej pojawiły się argumenty zarówno za, jak i przeciw ich zastosowaniu podczas walki z epidemią. Na nowo przywoływano ich poszczególne rodzaje oraz podstawy wprowadzenia. Trzeba jednak pamiętać, że same regulacje dotyczące tych stanów nie są niczym nowym, a nasze państwo ma pewne historyczne doświadczenia w tej kwestii.

Rejs dookoła świata Władysława Wagnera to historia którą poznamy w artykule Mateusza Będkowskiego

Wojciech Ostrowski opisał rewolucje kulturalna Mao Zedonga „W 1966 roku w Chińskiej Republice Ludowej rozpoczęła się zakrojona na szeroką skalę kampania pod nazwą Wielka Proletariacka Rewolucja Kulturalna. Jak to się stało, że miliony Chińczyków zaczęły niszczyć własną kulturę, i jaki był rzeczywisty cel tej akcji?”

„Pamięć o Hetmanie” czyli tekst o hetmanie Stanisławie Żółkiewskim napisał Wojciech Kalwat.

Kalendarz Majów oraz fakty i mity z nim związane to temat rozmowy z dr. hab. Stanisławem Iwaniszewskim z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii w Meksyku.

„Obu adwersarzom spod Waterloo – Napoleonowi oraz księciu Wellingtonowi – przypisuje się w kulturze popularnej podobnie brzmiące aforyzmy: „Armia maszeruje na brzuchu/ na żołądkach”. Jedzenie, rzecz, zdawałoby się, prozaiczna, zyskiwało szczególne znaczenie podczas wojny. We wspomnieniach polskich żołnierzy epoki napoleońskiej wątki poświęcone jedzeniu zajmują tyle samo, jeśli nie więcej, miejsca co opisy bitew.” O diecie i nawykach żywieniowych w armii Księstwa Warszawskiego napisał Hubert Korzeniowski.

Nieudacznik, który po samobójczej śmierci okazał się geniuszem, czyli historia Vincenta van Gogha to tematyka artykułu napisanego przez Piotra Korczyńskiego.

Maria Falińska napisała o przyjęciach, balach i rautach czyli dyskretnym uroku burżuazji.

Ponadto w numerze znajdziecie 11 odcinek naszego dodatku historycznego, wydanego wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim pt. Ludzie i pieniądze 1794-1914.

W dodatku znalazły się dwa teksty : Jerzego Łazora (prof. SGH) „Nowoczesny dług publiczny - Od Banku Anglii do bankructwa imperium osmańskiego” , w którym autor nawiązuje do głośnej powieści Karola Dickensa „David Copperfield” , aby wyjaśnić funkcjonowanie długu, zwłaszcza obligacji państwowych. W kolejnym tekście „ Kryzys agrarny w Królestwie Polskim końca XIX wieku” prof. Michał Kopczyński pisze m.in. : Na kryzysie wygrały miasta. Spadek cen żywności spowodował znaczący wzrost dochodów realnych robotników.(…) Relacje między wsią a miastem odwróciły się, pogłębiając przepaść między wyspami nowoczesności, a resztą kraju”.

Mówią Wieki - e-wydanie – 1/2021

8,07 zł 8,50 zł
?

Kup Mówią Wieki – e-wydanie – 1/2021 / e-wydanie

Forma zakupu
 

Mówią Wieki – e-wydanie – 1/2021

 • 1/2021
  • PDF
  • Dostęp online PDF
8,07 zł 8,50 zł

Prenumerata półroczna

 • 6
  • PDF
  • Dostęp online PDF
42,75 zł 45,00  zł

Prenumerata roczna

 • 12
  • PDF
  • Dostęp online PDF
79,80 zł 84,00  zł
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 5 (4 oceniających)

1 - 4 z 4 opinii

 • Ocena:5
  Andrzej Fejster/2021-03-23

  Najpoważniejszy tematem i formą komentarz "Mówią Wieki" ( 2021-03 ) opublikowałem na swym blogu : Z komentarzem Politykującym... Teza którą tam można przeczytać, trudna do sprawdzenia, ale moją relację z Historią trochę porządkuje. "Aparatczyk z Katynia" nie był Strategiem Dziejowym.
  A lektura dużej ilości Tytułów w tym woluminie, urozmaiciła mi kilkka dni czytelniczych i to prędko, bo ePrasę pobiera się sprawnie. Zachęcam do lektury Wszystkich, którym nieobce kształtowanie swej egzystencji w relacji z Historią.
  To pierwsze po wielu latach spotkanie z "Mówią Wieki" rozstrzygnęło o nabyciu Prenumeraty tego Miesięcznika, gdy zadysponuję środkami.

 • Ocena:5
  Anonim/2020-01-29

  Faktycznie bardzo dobra i miła w lekturze pozycja o tematyce historycznej, pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika historii i co najważniejsze to odpowiednia cena :)

 • Ocena:5
  Jacek Bober/2019-11-12

  Pozycja obowiązkowa dla miłośników historii.

 • Ocena:5
  Renata Nych/2019-08-13

  Ciekawe czasopismo. Zachęcam do zakupu!

1 - 4 z 4 opinii