Ruch Muzyczny – ewydanie – 8-9/2025
„Ruch Muzyczny” to najstarsze i najważniejsze polskie czasopismo poświęcone muzyce poważnej wszystkich epok. Publikuje artykuły i komentarze dotyczące bieżącego życia muzycznego, relacje z koncertów, festiwali oraz spektakli operowych i baletowych, recenzje płyt, książek i nut, wywiady z muzykami, felietony, eseje o historii i współczesności muzyki klasycznej. Dla „Ruchu Muzycznego” piszą najlepsi polscy krytycy i publicyści muzyczni. Z pismem stale współpracują wybitni ilustratorzy i fotograficy.
#8-9/2025
W nowym podwójnym numerze między innymi:
Syria – tysiącletnie tradycje muzyki. W dziale zagranica pisze Wassim Ibrahim.
Dyrektorzy instytucji kultury. Reportaż o dyrektorach przygotował Aleksander Przybylski. O dyrektorskich wątkach w operze pisze Michał Bajer. Konkursy na dyrektorskie stanowiska komentuje Jacek Marczyński.
Relacje z festiwali: Muzički biennale Zagreb, Festiwal Muzyki Jednogłosowej, MaerzMusik, Nowe Epifanie, z koncertów w Jeleniej Górze, Lublinie, Sopocie, Katowicach czy Poznaniu oraz ze spektakli: „Ariadna na Naxos” w Operze Narodowej, „Julietta” Martinů w Nicei, „Il trionfo del Tempo e del Disinganno” w POK, , „Agrippina” Händla w Zurychu, „Wicked” w Teatrze Muzycznym Roma.
Recenzje płyt, m.in. Minimalist Szymona Nehringa, Consonance Janusza Wawrowskiego, Kaprysów Paganiniego Maríi Dueñas, solowego albumu, który nagrała Elisabeth Leonskaja, a także książek: „Bez makijażu. Olga Pasiecznik w rozmowie z Agatą Kwiecińską” oraz „Śpiewacy eksportowi” Anny S. Dębowskiej.
„Nie można bronić się przed marzeniami” – mówi Maciej Skrzeczkowski w rozmowie z Mateuszem Ciupką.
O Ignacym Pleyelu pisze Jakub Kukla. Na nowy odcinek cyklu „Namiętność kolekcjonowania” zaprasza Tomasz Górny.
Kolejny odcinek cyklu „Wiktor Brégy. Historia artysty”
Bądź pierwszą osobą, która doda opinię!