Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Beowulf – ebook

TANIEJ 7 %

Nieznany  

28.05.2010

polski

102

Armoryka

978-83-62173-00-6

Ocena: 5 (2 oceniających) Oceń produkt

 • EPUB
 • PDF
 • MOBI

Beowulf to epicki poemat anglosaski, którego autor nie jest znany. Ułożony prawdopodobnie na początku VIII wieku (jedyny rękopis pochodzi z około 1000 roku), jest najstarszym znanym tekstem literatury anglosaskiej. Jest najdłuższym poematem w dawnym języku angielskim ze wszystkich znanych dzieł tego okresu. Rękopis nie posiada żadnego tytułu, ale od początku XIX wieku jest on znany jako Beowulf. Akcja toczy się w VI wieku w Skandynawii i zawiera wiele aluzji do germańskich legend i bohaterów. Nie ma dowodów, aby kiedykolwiek żył szwedzki książę Beowulf, chociaż niektóre fakty z poematu zostały potwierdzone przez badaczy historii.

Poemat posiada ponad trzy tysiące wierszy. Rozpoczyna się opowieścią o przybyciu Beowulfa do Danii, gdzie szwedzki książę chce pomóc tamtejszemu królowi, którego kraj od dwunastu lat jest nękany przez ogra Grendela.

Poemat posłużył za źródło do inspiracji dla wielu książek i filmów, takich jak chociażby Władcy pierścieni Tolkiena, oraz dla filmuTrzynasty wojownik czy Beowulf.

Wydanie dostępne w nowej wersji formatu MOBI.

Opis

Beowulf to epicki poemat anglosaski, którego autor nie jest znany. Ułożony prawdopodobnie na początku VIII wieku (jedyny rękopis pochodzi z około 1000 roku), jest najstarszym znanym tekstem literatury anglosaskiej. Jest najdłuższym poematem ze wszystkich znanych w dawnym języku angielskim i stanowi w przybliżeniu dziesiątą część całej literatury anglosaskiej. Rękopis nie posiada żadnego tytułu, ale od początku XIX wieku jest on znany jako Beowulf. Akcja toczy się w VI wieku w Skandynawii i zawiera wiele aluzji do innych germańskich legend i bohaterów. Nie ma dowodów, aby kiedykolwiek żył szwedzki książę Beowulf, chociaż niektóre fakty z poematu zostały potwierdzone przez badaczy historii.Poemat posiada ponad trzy tysiące wierszy. Pierwsza część mówi o tym, jak Beowulf przybywa do Danii, aby pomóc tamtejszemu królowi, którego kraj od dwunastu lat jest nękany przez ogra Grendela. Beowulf, z czternastoma towarzyszami, pokonuje potwora, a później również jego matkę, która stara się pomścić syna. W drugiej części, po pięćdziesięciu latach rządów Beowulfa w jego rodzinnym kraju, toczy on swoją ostatnią bitwę, tym razem ze smokiem, który sieje przerażenie wśród jego ludu. Chociaż zdołał go pokonać, to jednak Beowulf sam ginie w walce. Poemat kończy się pogrzebem króla-bohatera.Poemat posłużył za źródło do inspiracji dla wielu książek i filmów, takich jak chociażby Władcy pierścieni Tolkiena, oraz dla filmów Trzynasty wojownik czy Beowulf.

Beowulf - ebook

11,44 zł 12,30 zł
?
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 5 (2 oceniających)

1 - 2 z 2 opinii

 • Ocena:5
  Paweł Banaś/2012-12-16

  Jeśli imiona Beowulf czy Grendel obiły się komuś o uszy, a ten nie zastanowił się nad nimi, to wstyd dla niego i sromota. Poemat (choć w tym tłumaczeniu prozą podany) jest jak jeden z kluczy do zrozumienia nie tylko germańskiej mitologii, ale wielu innych rzeczy które z niej czerpią, lub choć do niej nawiązują.

 • Ocena:5
  Krzysztof Siemieński/2012-09-25

  Epicki poemat, którego po prostu nie wypada nie znać. Koniecznie!!!

1 - 2 z 2 opinii