„Maestro. Piękna gra Rogera Federera” Christophera Clareya w podcaście Rzeczpospolitej „Rzecz o książkach”

Nazwisko Rogera Federera jest znane wszystkim fanom tenisa, ale rozpoznawalne także wśród osób mało zaznajomionych z tym sportem. Jest absolutną legendą swojej dyscypliny. O jego przemianie – zarówno sportowej, jak i prywatnej – pisze w „Maestro. Piękna gra Rogera Federera” Christopher Clarey.
Clarey, dziennikarz sportowy i komentator tenisa, śledził karierę Federera od jej początków i przeprowadził z tenisistą więcej wywiadów niż ktokolwiek inny. Teraz przedstawia najważniejsze wydarzenia w życiu sportowca na podstawie tych obserwacji, rozmów z nim, jego bliskimi, a także z jego rywalami.
„Maestro” w „Rzeczy o książkach”
O „Maestro” rozmawiają w podcaście „Rzecz o książkach” Jacek Cieślak z Mirosławem Żukowskim, szefem działu sportowego w Rzeczpospolitej a prywatnie – kolegą autora.
Christopher Clarey zdobył niezwykły dostęp do Rogera Federera, dzięki czemu w swojej książce mógł przedstawić bardzo prywatny, wręcz intymny, obraz sportowca. Autor spędzał czas z tenisistą nie tylko podczas turniejów, ale również w mniej oficjalnych okolicznościach – podróżował z nim prywatnym odrzutowcem, spotykał się w hotelach, restauracjach, a także towarzyszył mu w kluczowych momentach kariery. Taka bliskość pozwoliła na ukazanie Federera nie tylko jako sportowca, ale także jako człowieka.
Jednym z wątków poruszonych w podcaście jest kwestia niezależności biografii. Żukowski przyznaje, że pytał Clareya, czy bliski dostęp do tenisisty i jego otoczenia nie wpłynął na charakter książki. Te aspekty nadają dyskusji dodatkowej głębi i sprawiają, że biografia staje się jeszcze bardziej interesująca dla czytelników.
„Rzeczy o książkach” posłuchasz tutaj.