Młodzieżowe Słowo Roku 2024 - plebiscyt PWN na przestrzeni lat

Młodzieżowe Słowo Roku to nie tylko coroczna zabawa językowa, ale też fenomen socjolingwistyczny, który pokazuje, jak zmienia się sposób komunikacji młodych ludzi. Plebiscyt organizowany przez PWN od lat wyłania wyrażenia, które podbijają internet, uliczny slang i codzienne rozmowy. Choć nie zawsze chodzi o słowa stricte nowe, to zawsze są to zwroty, które w danym momencie idealnie oddają ducha młodzieżowej komunikacji – odzwierciedlając trendy, memy, a czasem nawet ironiczne komentarze do rzeczywistości.
To właśnie w tym konkursie narodzili się tacy językowi celebryci jak „sztos”, „śpiulkolot” czy „essa” – wyrażenia, które momentalnie weszły do codziennego użytku, a czasem równie szybko z niego wypadły. Wyniki plebiscytu nie zawsze są oczywiste, a wokół niektórych edycji wybuchały niemałe kontrowersje - przykładem może być rok 2020, kiedy PWN "spewueniło" i nie wyłoniło żadnego zwycięzcy. Jakie słowa wygrywały w poszczególnych latach i co może zwyciężyć w roku 2025? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym materiale.
Spis Treści
- Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku - co to jest?
- Wyniki plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku (MSR) w latach 2016 - 2019
- Młodzieżowe Słowo Roku 2020 w atmosferze skandalu i kontrowersji
- Młodzieżowe Słowo Roku - zwycięzcy z lat 2021 - 2023
- Poznaliśmy Młodzieżowe Słowo Roku 2024!
- Ciekawe słowa, które nie zdobyły uznania w plebiscycie
- Młodzieżowe Słowo Roku 2025 - kiedy poznamy?
Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku - co to jest?
Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku to coroczna inicjatywa, która pokazuje, jak dynamiczny i kreatywny potrafi być język młodych ludzi. To plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN, który od 2016 roku zajmuje się wyłanianiem najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów - zarówno tych, które faktycznie funkcjonują w codziennych rozmowach, jak i tych, które podbijają internetowy slang. Choć zabawa ma charakter lekki i humorystyczny, to jej wyniki dostarczają ciekawych wniosków na temat tego, jak kształtuje się współczesna komunikacja.
Wybór zwycięskiego słowa odbywa się w dwóch etapach. W pierwszej fazie internauci mogą zgłaszać swoje propozycje, a następnie specjalnie powołane jury plebiscytu analizuje zgłoszenia i wybiera finałową listę. Eksperci językowi oceniają nie tylko popularność wyrazów, ale też ich pochodzenie, znaczenie oraz trwałość w języku. Ostateczne wyniki ogłaszane są pod koniec roku, a najlepsze słowo zostaje symbolicznym podsumowaniem językowych trendów mijających miesięcy.
Co istotne, plebiscyt nie działa w próżni - od 2022 roku odbywa się we współpracy z projektem "Słowa Klucze", a w jury zasiada wielu prominentnych językoznawców - aktualnie jest to Marek Łaziński, Ewa Kołodziejek, Anna Wileczek i Bartłomiej Chaciński. Dzięki temu wyniki nie są jedynie przypadkową listą internetowych hitów, ale także źródłem cennych obserwacji na temat ewolucji języka i wpływu kultury internetowej na codzienną komunikację.
Kto wybiera Młodzieżowe Słowo Roku?
Choć mogłoby się wydawać, że Młodzieżowe Słowo Roku to czysto demokratyczny wybór internautów, rzeczywistość wygląda nieco inaczej - i bywa to źródłem niemałych kontrowersji. W pierwszym etapie to użytkownicy sieci zgłaszają swoje propozycje, co prowadzi do zalewu zarówno rzeczywistych slangowych hitów, jak i żartobliwych zgłoszeń, mających na celu "przechytrzenie systemu". Jednak ostateczna decyzja nie leży w rękach głosujących, bo to jury plebiscytu wybiera finałową listę i decyduje, które słowo zasłużyło na tytuł.
Ten podział kompetencji od lat budzi emocje - zwłaszcza gdy zwycięża słowo, które nie było faworytem internetowej społeczności. Pojawiają się zarzuty, że jury pomija najpopularniejsze propozycje jeżeli uzna je za niepoprawne politycznie albo zdefiniuje je jako "kontrowersyjne". Fakt ten dobrze uwidacznia plebiscyt z 2020 roku, w którym to jury zdyskwalifikowało aż 5 kolejnych słów znajdujących się na pierwszych pozycjach.
Wyniki plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku (MSR) w latach 2016 - 2019
Od 2016 do 2019 roku Młodzieżowe Słowo Roku PWN wskazywało na wyrażenia, które w różnym stopniu przyjęły się w codziennym języku młodych ludzi. Część zwycięzców na stałe weszła do potocznego słownika i trwa w nim do dziś, podczas gdy inne zwroty okazały się być jedynie chwilowym trendem.
Każdy rok przynosił nowe propozycje - od określeń pozytywnych, przez humorystyczne, aż po słowa nacechowane ironią. Nie obyło się też bez kontrowersji, gdy niektóre wybory jury budziły zdziwienie, bo ich rzeczywista popularność wśród młodzieży była co najmniej dyskusyjna. Które słowa zwyciężyły? Oto lista:
Wyniki MSR 2016
Pierwsza edycja Młodzieżowego Słowa Roku PWN od razu pokazała, że język młodych to mieszanka entuzjazmu, humoru i dosadności. Zwyciężyło słowo, które do dziś świetnie funkcjonuje w codziennych rozmowach, a podium uzupełniły wyrażenia oddające zarówno luz, jak i konieczność "ogarnięcia się" w rzeczywistości.
-
Sztos - słowo wyrażające entuzjazm w ocenie danej sytuacji, lub pochwalające jakość przedmiotu bądź wydarzenia. Znaczeniowo równorzędne ze słowem "świetnie!"
-
Ogarnąć/ogarniać się - w zależności od kontekstu, "ogarnięcie czegoś" może oznaczać zapoznanie się z danym tematem bądź sytuacją, a także doprowadzenie jakiejś przestrzeni do porządku bądź stanu użyteczności. "Ogarnięcie się" z kolei oznacza doprowadzenie się do ładu mentalnego (np.: wyrwania z głębokiej zadumy, paniki czy gniewu) oraz wizualnego.
-
Beka & Masakra - słowo "beka" oznacza to samo co "ubaw", jest używane dla opisania zabawnej sytuacji; wraz z upływem lat jego znaczenie rozszerzyło się także do wyrażania zdumienia, lub ironicznego wyrażania niezadowolenia. Słowo "masakra" natomiast uwypukla emocjonalnie dane wyrażenie, najczęściej podkreślając jego negatywne aspekty, ale niekiedy również wskazując na niedowierzanie przemawiającego.
Należy odnotować, że trzecie miejsce zajęły ex aequo dwa wyrażenia, zupełnie od siebie odseparowane.
Wyniki MSR 2017
Kolejna edycja plebiscytu wyniosła na pierwsze miejsce słowo, które - choć krótkie - świetnie podsumowywało podejście młodych ludzi do życia i codziennych sytuacji. Na podium znalazł się także "sztos" - zwycięzca poprzedniej edycji - oraz "dwudzionek", co wzbudziło kontrowersje, ponieważ nikt nie zna nikogo, kto by tego słowa użył kiedykolwiek w jakiejkolwiek konwersacji. Specjalne wyróżnienie jury zdobyło słowo o podobnej proweniencji - "smartwica", czyli "choroba smartfonowa".
-
xD - początkowo "xD" było wyłącznie emotikoną, wyrażającą głośny śmiech. Wyrażenie ma różne warianty, pozwalające określić natężenie rozbawienia rozmówcy. Dla przykładu, "xd" to śmiech nieśmiały i oszczędny, "xD" to śmiech zwyczajny, a "XD" to śmiech długi i szczery. Ponadto, dodawanie kolejny liter "D" po "x" (vide: "xDDD") pozwala na dosadniejsze zwizualizowanie interlokutorom poziomu swojego rozbawienia. W ostatnich latach młodzież zaczęła również werbalizować tę emotikonę, głównie za sprawą żargonu stosowanego przez niektórych streamerów z platformy Twitch, gdzie prekursorem tego trendu był legendarny Marcin "Xayoo" Majkut.
-
Sztos - słowo wyrażające entuzjazm, wzmiankowane już wyżej, pojawiło się w plebiscycie po raz kolejny; tym razem na drugim miejscu.
-
Dwudzionek - zgodnie z definicją jest to synonim dla słowa "weekend", ale jego popularność jest więcej niż dyskusyjna.
Wyniki MSR 2018
Kolejny rok przyniósł zwycięstwo słowa, które idealnie oddawało młodzieżowy styl życia - pełen dystansu i beztroski. Wśród finalistów znalazły się też określenia na ludzi, którzy… no cóż, nie zawsze za tym stylem nadążali.
-
Dzban - inwektywa określająca (w mniemaniu osoby wypowiadającej) osobę głupią, nieinteligentną, pustą.
-
Masny/masno - określenie wywodzące się z gwary śląskiej, spopularyzowane przez internetowego twórcę Michała "Boxdela" Barona. Oznacza po prostu, że coś "dobre", "wartościowe". Pierwotnie oznaczało "tłuste", co stanowi bezpośrednią korelację do słowa "grube", które również używane jest przez młodzież w celu podkreślenia wartości czegoś.
-
Prestiż/prestiżowy - posiada dokładnie to samo znaczenie co słownikowy "prestiż", jednak zasięg jego użycia jest znacznie szerszy, a często prześmiewczy.
W tej edycji konkursu jury wybrało aż trzy słowa, które otrzymały nagrodę specjalną. Dwa pierwsze mają podobne znaczenie - "normik" oraz "zwyklak" i stanowią coś na wzór eleganckiej inwektywy, którą określa się osoby nieprzejawiające żadnych szczególnych umiejętności, przekonań czy dążeń. Są to osoby uznawane za "mainstreamowe", często nudne lub stanowiące jedynie tło dla świata. Trzecim z wyróżnionych słów jest z kolei "mamadżer", co ma stanowić zbitkę wyrazów "mama" i "menadżer" - to kolejne z wyróżnień które wzbudziło kontrowersje, ponieważ nigdy nie było ono powszechnie stosowane.
Wyniki MSR 2019
Młodzieżowe Słowo Roku 2019 zaliczyło swoją pierwszą, poważniejszą wpadkę, stanowiącą preludium do blamażu z roku 2020. Choć wybór jury padł na słowa budzące miłe skojarzenia, to jedno ze słów - de facto to, które otrzymało najwięcej zgłoszeń - zostało usunięte z konkursu z uwagi na jego kontrowersyjne znaczenie.
Mowa tu o słowie "p0lka", gdzie wykorzystanie cyfry "0" zamiast litery "o" ma stanowić skrótowe podsumowanie negatywnych cech przejawianych przez daną osobę. Słowo "p0lka" nie odnosi się oczywiście do wszystkich kobiet narodowości polskiej, a jedynie do tych, które wykazują się takimi cechami jak małostkowość, egocentryzm, neurotyzm, narcyzm, hipokryzja, cynizm czy pogarda wobec drugiego człowieka. "p0lka" jest przy tym przekonana o tym, że jej wartość i potrzeby są nadrzędne wobec wartości i potrzeb innych ludzi, budując na tej podstawie swoją oderwaną od rzeczywistości wizję świata i siebie w świecie jako postaci centralnej fabularnie.
-
Alternatywka - określenie młodej dziewczyny, której gust modowy i muzyczny jest "alternatywny" wobec wiodących i pozostałych. Najczęściej alternatywka kojarzyć się będzie z czarnymi ubraniami, kolorowymi włosami, kolczykami w nosie i typowym makijażem. Niektóre grupy społeczne przypisują alternatywkom również określony światopogląd, jednak w rzeczywistości jest to myślenie stereotypowe.
-
Jesieniara - słowo mające określać młodą dziewczynę lubującą się w jesieni, co ta ma manifestować z dużą częstotliwością. W praktyce słowo "jesieniara" stanowiło tymczasowy, żartobliwy trend i nie cieszy się dziś żadną popularnością.
-
Eluwina - przywitanie spopularyzowane przez internetowego twórcę Kacpra Błońskiego; wyewoluowało ze słowa "elo".
Młodzieżowe Słowo Roku 2020 w atmosferze skandalu i kontrowersji
Rozstrzygnięcie plebiscytu w roku 2020 nie miało miejsca, co odbiło się szerokim echem w internecie jako skandal. Wydarzenie do dziś jest pamiętane i przypominane przy okazji kolejnych edycji. Kapituła MSR postanowiła o anulowaniu plebiscytu z okazji na fakt, że najczęściej zgłaszane przez internautów było słowo "sasin", pochodzące od nazwiska Jacka Sasina, polityka, który zmarnotrawił 70 milionów złotych na wybory kopertowe, które się nie odbyły. "Sasin" jako wyrażenie slangowe ma stanowić prześmiewczą jednostkę wartości wynoszącą właśnie 70 milionów.
Na drugim miejscu znalazła się "julka" - słowo prześmiewczo określające młodą kobietę o skrajnie lewicowych poglądach, często o roszczeniowej i żądnej uwagi postawie, niekiedy podszytej hipokryzją i oderwaniem od rzeczywistości.
Trzecie miejsce zajęło słowo "spewuenić", wywodzące się od nazwy organizatora plebiscytu, czyli PWN. Powstało jako wyraz sprzeciwu wobec decyzji PWN odbierającej zwycięstwo "julce" (a wcześniej "sasinowi") i oznacza odstąpienie od działania zgodnie z powziętymi wcześniej założeniami w wyniku strachu. Pierwszą piątkę zamknęły wyrażenia wulgarne na literę "W" oraz "J", których nie wypada cytować.
Niemniej, jury konkursu postanowiło wyróżnić słowo "tozależyzm", utworzone przez widzów kanału YouTube "Wojna Idei" i wypromowane przez Szymona Pękalę, twórcę kanału. Zgodnie z oficjalną definicją: "Tozależyzm to postawa uznająca, że większość zjawisk społecznych jest skomplikowana i próba ich oceny wymaga uwzględnienia szerokiego kontekstu."
Młodzieżowe Słowo Roku - zwycięzcy z lat 2021 - 2023
Od 2021 do 2023 roku Młodzieżowe Słowo Roku PWN zaczęło przyciągać jeszcze większą uwagę - właśnie za sprawą skandalu z 2020 roku - a wybory jury stawały się tematem medialnych dyskusji. Zwycięskie wyrażenia tego okresu mocno nawiązywały do internetowej kultury - pełnej luzu, ironii i memicznego humoru. Niektóre z nich rzeczywiście były powszechnie używane, inne wywoływały zdziwienie, bo mało kto je kojarzył - jeszcze inne wywołały też oburzenie, z uwagi na kontekst, dla którego zostały wybrane.
Wyniki MSR 2021
Rok 2021 to echa skandalu z roku poprzedniego - wybór pierwszego miejsca jest co najmniej dyskusyjny i wzbudził niemałe poruszenie, głównie za sprawą faktu, że jest to słowo nikomu nieznane i nieużywane. Według większości komentujących zostało on wybrane z celowym pominięciem takich słów jak "Julka" czy "Sasin", które zgłaszane były przez ogromną część sympatyków plebiscytu, jednak przez kapitułę konkursu zostały odrzucone jako niepoprawne politycznie.
Drugie miejsce zajęło faktycznie funkcjonujące w młodzieżowej gwarze pożegnanie, a na trzecim pojawił się zwrot... "Twoja stara", świętujący trzecią dekadę swojego istnienia. Dodatkowo jury wyróżniło słowo "mrozi", oznaczające to samo co słowo "żenuje", a także zwrot "odciszyć się", nawiązujący do wyłączenia wyciszenia w trakcie rozmów prowadzonych za pośrednictwem komunikatorów internetowych.
-
Śpiulkolot - określenie miejsca do spania, na przykład łóżka. De facto wyrażenie nie funkcjonuje w slangu młodzieżowym ani w żadnej innej gwarze.
-
Naura - pożegnanie spopularyzowane przez twórcę internetowego Michała "Boxdela" Barona, przekształcenie słowa "nara", wywodzącego się od "na razie".
-
Twoja stara - rodzaj riposty odbijający zarzuty w kierunku matki adwersarza.
Wyniki MSR 2022
W 2022 roku Młodzieżowe Słowo Roku należało do krótkiej, energicznej i wyrażającej czystą radość "essy" - zwycięskie słowo było tak popularne, że w pewnym momencie ciężko było znaleźć rozmowę w sieci, w której by ono nie padło. Obok niego pojawiły się wyrażenia inspirowane kulturą internetową i estetyką zachodnich trendów.
-
Essa - słowo wyrażające zadowolenie z danej sytuacji lub dumę z osiągniętego celu. Jednocześnie słowo "essa" ma funkcję trywializującą trudność wykonania danego zadania (bądź prawdopodobieństwo wystąpienia danej sytuacji), choćby stało to w sprzeczności ze stanem rzeczywistym i fakt ten byłby oczywisty dla wszystkich zainteresowanych. W niektórych kontekstach "essa" nie tylko wyraża zadowolenie wymawiającego, ale również podkreśla jak istotna była dla niego dana sytuacja.
-
Slay & Łymyn - słowo "slay" pochodzi z języka angielskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza "zabić". W mowie potocznej stosowane dla podkreślenia czegoś dobrego i imponującego; najczęściej stosowane w kontekście czyjegoś wyglądu lub stylu ubioru. Ex aequo ze słowem "slay" na drugiej pozycji znalazło się słowo "łymyn", będące spolszczeniem wymowy angielskiego słowa "woman"; odnosi się do kobiety, której zachowanie jest nielogiczne lub niezrozumiałe.
-
Betoniarz & NPC - na miejscu trzecim również znalazły się dwa określenia. Pierwszym z nich jest "betoniarz", które nie ma określonego znaczenia (pochodzi z filmiku na YouTube sprzed 14 lat), a drugim jest "NPC" (czyt. "enpisi", spotykane również, a nawet częściej, w formie spolszczonej - "enpecet"). Podobnie jak wyżej wskazany "normik", "NPC" oznacza osobę niewyróżniającą się niczym szczególnym, banalną, nieistotną, o mało wygórowanych ambicjach. Określenie pochodzi z gier komputerowych, gdzie oznacza ono postacie sterowane przez komputer ("Non-Playable Character").
Specjalnie wyróżnione przez jury zostało słowo "odklejka". Stosowane jest dla podsumowania tych wypowiedzi dyskutantów, które odbierane są jako skrajnie nielogiczne lub przejaskrawione. "Odklejką" można też nazwać szereg odbiegających od normy stanów psychicznych, zwykle tymczasowych, nierzadko związanych z nadużyciem alkoholu bądź innych środków psychoaktywnych.
Wyniki MSR 2023
Wyniki konkursu z 2023 roku były jednymi z najmniej kontrowersyjnych - zwyciężyło krótkie słowo "rel", które do dnia dzisiejszego funkcjonuje w niektórych grupach internetowych (choć nie tylko) społeczności. Drugie miejsce zdobyła "sigma", odnosząca się do bezkompromisowego człowieka sukcesu, który nie obawia się wyrażania własnego zdania.
-
Rel - słowo pochodzące od angielskiego wyrażenia "relatable". Używa się go w sytuacji, w której chcemy utożsamić się z przedstawioną sytuacją czy zachowaniem, lub podkreślić, że nasze zdanie jest takie samo, jak zdanie wyrażone.
-
Sigma - "sigma" to określenie na osobę zaradną, odważną i ambitną, która ma twarde zasady i nie boi się wyrażać własnego zdania. Jest to również współczesne odniesienie do ideału archetypicznego mężczyzny, choć powszechnie mianem "sigmy" określa się również kobiety spełniające wyżej wymienione cechy.
-
Oporowo - słowo które oznacza po prostu "bardzo", "intensywnie", czy "mocno". Spotykany jest również wariant "w opór".
W tej edycji konkursu nie oddało zgłoszenie słowa "oddaje", jednak zostało wyróżnione przez jury. Oznacza ono, że coś - przedmiot, działanie czy strategia - jest pożyteczne, opłacalne, przynosi wymierne i pożądane rezultaty.
Poznaliśmy Młodzieżowe Słowo Roku 2024!
Niedawno poznaliśmy zwycięzcę dziewiątej edycji plebiscytu PWN - plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2024! I jak co roku, wybór wzbudził emocje, a w sieci zaroiło się od komentarzy w stylu "No dobra, ale kto tego w ogóle używa?". Finałowe propozycje pokazują, że język młodych nadal czerpie zarówno z kultury internetowej, jak i z bardziej abstrakcyjnych, czasem ironicznych odniesień.
-
Sigma - wicemistrz z zeszłorocznej edycji konkursu wreszcie doczekał się zasłużonego, pierwszego miejsca. "Sigma", czyli ucieleśnienie odwagi, inteligencji i pewności siebie jeszcze przez długi czas funkcjonować będzie w młodzieżowym slangu.
-
Azbest - jak przyznaje PWN, słowo jest "nieokreślone semantycznie". Nie jest używane w praktyce.
-
Czemó - oznacza to samo co "czemu", pisownia zmieniona w ramach humorystycznej wariacji, podyktowanej jednym z popularnych tiktoków. W praktyce słowo nie jest używane.
Zwycięskie słowo wyraźnie nawiązuje do popularnych wzorców męskości lansowanych w sieci, choć bycie "sigmą" nie dotyczy wyłącznie panów. Drugie miejsce trafiło do terminu nieznanego szerszemu gronu odbiorców, a trzecie to kreatywna wariacja na temat klasycznego pytania "czemu?". Niezależnie od tego, czy ktoś faktycznie używa tych słów, czy właśnie dowiedział się o ich istnieniu, plebiscyt po raz kolejny uchwycił zmiany zachodzące w języku młodych ludzi, podnosząc debatę na temat prawideł ewolucji języka polskiego.
Ciekawe słowa, które nie zdobyły uznania w plebiscycie
Nie każde słowo, które trafia do finałowej listy plebiscytu, ma szansę na zwycięstwo - a szkoda, bo wśród nich często pojawiają się perełki. Młodzieżowe Słowo Roku PWN to nie tylko wybór jednego hitowego określenia, ale też świetna okazja, by zobaczyć, jakie słowa faktycznie funkcjonują wśród młodzieży. Czasem są to wyrażenia znane i popularne, ale zbyt "zwyczajne", by wygrać. Innym razem to hasła świeże, ale jeszcze nie dość ugruntowane w codziennym języku. Jury musi wyłonić zwycięzcę, ale lista finalistów często jest równie interesująca co sam triumfator.
Wśród propozycji, które nie zdobyły ostatecznego uznania, można znaleźć zarówno kreatywne neologizmy, jak i ironiczne określenia lub wyrażenia, które doskonale oddają współczesne realia - każde z nich może jednak pojawić się jeszcze w przyszłości przy okazji kolejnych plebiscytów. Oto lista najciekawszych wyrażeń z aktualnego młodzieżowego slangu, które nie zdobyły jeszcze wyróżnień w konkursie:
-
Brainrot - określenie wywodzące się z języka angielskiego, co w sensie dosłownym oznacza "gnicie mózgu". Odnosi się do konsumowania mało wymagających intelektualnie treści lub treści tych par excellence.
-
Skibidi - słowo nieposiadające znaczenia, wzięło się z popularnej serii animacji (typu "brainrot") opublikowanej w serwisie YouTube pt. "Skibidi Toilet".
-
Bambik - słowo wywodzące się z gry Fortnite, oznaczające gracza początkującego. Z czasem nabyło szerszego kontekstu, oznaczając osobę niezdarną czy niezaradną.
-
Delulu - słowo pochodzące od angielskiego "delusional". Oznacza osobę, która żyje w świecie własnych wyobrażeń i nie dostrzega rzeczywistości taką, jaka jest. Może być używane zarówno żartobliwie (w kontekście nierealnych marzeń czy przesadnego optymizmu) jak i w bardziej dosadnym znaczeniu, odnoszącym się do ignorowania faktów.
-
Oi oi oi baka - połączenie japońskiego baka ("głupiec, idiota") z angielskim "oi oi oi", używanym do przyciągnięcia czyjejś uwagi.
-
Rizz - slangowe określenie charyzmy w kontekście flirtu i podrywu. Ktoś, kto ma "rizz", potrafi z łatwością oczarować innych, zwłaszcza w romantycznym kontekście.
-
Womp womp - onomatopeja wyrażająca dezaprobatę, rozczarowanie bądź lekceważenie danej sytuacji. Wywodzi się od dźwięku puzonu, jaki zasłyszeć można w kreskówkach.
-
Yapping - gadanie bez przerwy, często o rzeczach mało istotnych lub irytujących.
-
Goat - skrót od Greatest of All Time ("Najlepszy wszech czasów" ). De facto ma to samo znacznie co wyżej opisywane słowo "sigma".
-
Cringe - uczucie zażenowania lub wstydu wynikające z czyjegoś zachowania, wypowiedzi lub sytuacji. Może dotyczyć zarówno kogoś, kto przesadza z pewnym stylem bycia, jak i treści, które wydają się sztuczne lub niekomfortowe. Wyrażenie "cringe" pochodzi wprost z języka angielskiego - czasem można spotkać się w zapisie z jego spolszczoną formą, "krindż".
Młodzieżowe Słowo Roku 2025 - kiedy poznamy?
Choć dopiero co poznaliśmy zwycięzcę Młodzieżowego Słowa Roku 2024, wiele osób już zastanawia się, jakie słowa zdominują kolejną edycję. Jeśli organizatorzy pozostaną przy dotychczasowym harmonogramie, plebiscyt wystartuje jesienią 2025 roku, a internauci będą mieli kilka tygodni na zgłaszanie swoich propozycji. Po pierwszym etapie tradycyjnie nastąpi selekcja zgłoszeń, aż wreszcie finałowy etap wyłoni słowo, które najlepiej odda językowe trendy nadchodzącego roku.
Nie wiadomo jeszcze, jakie kierunki dominować będą w nadchodzącej edycji - czy młodzież postawi na nowe terminy związane z popkulturą i internetem, czy może powrócą klasyczne określenia z przeszłości. Pewnym jest jednak to, że finałowy wybór ponownie wywoła falę komentarzy, memów i... Stałe dla tego plebiscytu niedowierzanie jego audytorium.